Jdi na obsah Jdi na menu
 


přáteství

2. 11. 2008

Charles Caleb Colton
Přátelství může skončit láskou, ale láska nikdy nemůže skončit přátelstvím.

Lev Nikolajevič Tolstoj                                                                          Falešný přítel je horší, než nepřítel, protože nepříteli se vyhýbáš, kdežto příteli věříš.

Charles Caleb Colton:                                                                         Přátelství může skončit láskou, ale láska nikdy nemůže skončit přátelstvím.

Auguste Comte:
S druhými nás může spojit jen dobré srdce; ze zištnosti nikdy trvalé přátelství nevzešlo.

Africká přísloví:                                                                                       Rána, kterou zasadil přítel, se nehojí.

Arabská přísloví:                                                                                              Měj s přítelem raději strpení, než abys ho ztratil.

Japonská přísloví:                                                                                          S přítelem po boku není žádná cesta příliš dlouhá.

Pierre Bonnard:                                                                                                Láska může zemřít na pravdu, přátelství na lež.

Albert Camus:
Nekráčej přede mnou, možná za tebou nepůjdu. Nekráčej za mnou, možná tě nedokážu vést. Kráčej vedle mě a buď můj přítel.

Sofoklés:                                                                                                Kdybychom psi naučili mluvit, ztratili bychom posledního přítele.

Seneca:
Dlouho uvažuj, než někoho učiníš přítelem. Pak-li se pro někoho rozhodneš, přijmi jej celým srdcem. Mluv s ním otevřeně jako sám se sebou.

Jean de La Bruyère: Přátelství se může udržovat i mezi lidmi různého pohlaví, a to vší hrubosti prosté. Nicméně žena v muži vidí vždy muže a naopak, muž v ženě ženu. Tento poměr není ani láskou, ani čistým přátelstvím. Tvoří jistý druh vztahu sám pro sebe.

Plútarchos z Chairóneie:                                                                  Nepotřebuji přítele, který kýve na všechno, co řeknu. Můj stín kýve přesněji.

John Erskine:                                                                                            Láska s sebou vždycky přináší přirozené vášnivé opojení, které nás přitahuje, a když toto opojení zmizí - a jednou zmizet musí - zůstane buď zklamání, nebo krásná skutečnost, přátelství, kamarádství a soulad.

Theodor W. Adorno:                                                                                      Existuje jedna neomylná známka, podle které můžeme poznat, kdo je nám opravdu přítelem: je to způsob, jakým se tvůj přítel staví k nepřátelským či nezdvořilým soudům o tobě.  

Charles-louis Montesquieu:                                                                 Láska a přátelství jsou dvě různé věci, aspoň nevím, že by přátelství někoho přivedlo do blázince.

Francis Bacon:                                                                                                Není většího lichotníka, než jakým je člověk sám sobě, a není lepšího léku proti tomuto lichocení než upřímnost přítele.

Uzbekistánská přísloví:
Přítel se ti dívá do tváře, nepřítel na nohy.

 

Náhledy fotografií ze složky citaty o koních